مجلس شهدا

مجلس شهدا

یک سایت دیگر با وردپرس فارسی

اولين جانباز صدر اسلام كيست؟

اندازه فونت :
۱۳۹۶/۰۲/۱۱

جانباز كسي است كه در راه كيان و شرف و دين به دفاع مي‌پردازد و علي‌رغم كوشش‌هايش در حفظ جان، به اراده الهي بخشي از پيكر خويش را از دست داده و به دوست مي‌دهد جانباز به معني كسي است كه جان خود را در معرض خطر انداخته باشد. علي اكبر دهخدا براي بهتر بيان نمودن كلمه جانباز، ابتدا كلمه جان باختن را بيان مي‌كند و در اين باره مي‌گويد: «جان را از دست دادن، جان را در راه كسي يا چيزي فدا كردن، جان دادن و مردن». بنا به تفسير امروزي جانباز، اين كلمه را لغت نامه‌هاي جديد چنين تفسير و تعبير مي‌كنند كه :

جانباز كسي است كه در راه كيان و شرف و دين به دفاع مي‌پردازد و علي‌رغم كوشش‌هايش در حفظ جان، به اراده الهي بخشي از پيكر خويش را از دست داده و به دوست مي‌دهد

جانباز به معني كسي است كه جان خود را در معرض خطر انداخته باشد.

علي اكبر دهخدا براي بهتر بيان نمودن كلمه جانباز، ابتدا كلمه جان باختن را بيان مي‌كند و در اين باره مي‌گويد: «جان را از دست دادن، جان را در راه كسي يا چيزي فدا كردن، جان دادن و مردن». بنا به تفسير امروزي جانباز، اين كلمه را لغت نامه‌هاي جديد چنين تفسير و تعبير مي‌كنند كه :

«جانباز كسي است كه در راه كيان و شرف و دين به دفاع مي‌پردازد و علي‌رغم كوشش‌هايش در حفظ جان، به اراده الهي بخشي از پيكر خويش را از دست داده و به دوست مي‌دهد.».

به منظور گرامي داشت خاطره ايثارگري‌هاي جانبازان عزيز، سالروز ولادت با سعادت بزرگ جانباز كربلا، حضرت عباس عليه‌السلام به عنوان روز جانباز ناميده شده است. جانبازان با الهام از كردار و منش آن بزرگوار، درس فداكاري و شجاعت و وفا آموختند و در عمل نيز آن را به اثبات رسانيدند. اين عزيزان در راه دفاع از اهداف مقدس اسلام، تا پاي جان ايستادند و با اهداي بخشي از وجود خود، از حريم اسلام محافظت نموده، حماسه‌اي جاويد آفريدند. آنها امروز نيز با حضور در صحنه‌هاي مختلف سياسي، فرهنگي، علمي و ورزشي، از ارزشها و اهداف انقلاب اسلامي دفاع نموده و با عمل به دستورات و احكام الهي، الگوي شايسته‌اي براي جوانان و همه مردم انقلابي به شمار مي‌آيند.

جانباز در كلام امام خميني رحمه‌الله

در كشاكش نبرد و جهاد، در هنگامي كه آتش و گلوله بيداد ميكرد و مردانگي و غيرت در جبهه‌هاي جنگ معنا مي‌يافت، و در روزهايي كه آسمان از خون گلگون شهيدان به سرخي ميزد، سلسله دار انقلاب و امام دلها فرمود: جانبازان، رهبران نهضت اند.

ايشان در جاي ديگر مي‌فرمايد: مجروحين و معلولين، خود چراغ هدايتي شده‌اند كه در گوشه گوشه اين مرز و بوم به دين باوران، راه رسيدن به سعادت آخرت را نشان ميدهند.

پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله روزي در حق او فرمود: «زيد مردي است از مردان امت من كه يكي از دست‌هايش را در راه خدا هديه خواهد كرد و آن دست بر او به سوي بهشت سبقت مي‌گيرد و زودتر از خودش وارد بهشت ميشود و سرانجام خود او نيز در بهشت به دستش ملحق خواهد شد

جانباز در كلام رهبر جانباز

در دوران هشت ساله جنگ، برخلاف جنگ‌هاي رايج دنيا، شاهد حضور بالاترين شخصيت‌هاي سياسي و علمي كشور در خطوط مقدم جبهه بوديم. رهبر معظم انقلاب نيز در دوران دفاع مقدس، با قلبي سرشار از عشق به جهاد، بعضي از اوقات گران بهاي خود را در جبهه‌هاي حق عليه باطل سپري نمودند.

ايشان، جانبازان را شهيدان زنده ناميده و مي‌فرمايد: جانبازان، انسانهايي هستند كه در سخت‌ترين دوران كشور شرف، شجاعت و تعهد خود را ثابت نمودند. ما به جانبازان، به عنوان شهيدان زنده انقلاب اسلامي افتخار مي‌كنيم.

جانبازان، قهرمانان ايران اسلامي

جانبازان، انسان‌هايي ايثارگر و جان بر كف اند كه طي سالهاي جنگ تحميلي و تجاوز دشمن، در خطوط مقدم جبهه، قهرمانانه سينه خود را در برابر آتش دشمن سپر كرده و در راه حفظ كيان اسلام، سلامت خود را تقديم داشتند. همچنين ايثارگراني كه به هنگام عمليات پاك‌سازي يا ساير مأموريتها و بمبارانها، به نحوي صدمه ديده و با فداكاري‌هاي خود، كشور اسلامي و نظام الهي آن را حفظ كرده‌اند، از شمار جانبازان محسوب مي‌شوند. آري، جانبازان، قهرمانان واقعي و هميشگي اين مرز و بوماند. آنان سند زنده حقانيت انقلاب اسلامي و در واقع اسناد غيرقابل انكار حضور نيرومند جوانهاي ارزنده و انقلابي ما در جبهه و پشت جبهه هستند.

سرمايه جانبازي

جانبازان، انسان‌هاي برگزيده‌اي هستند كه بسياري از نعمت‌هاي مادي خود را به پيشگاه دوست تقديم كرده‌اند. آنان به دليل از خود گذشتگي ها و ايثارگريهايشان، موانع و حجابها را كه در اثر تعلقات و وابستگيهاي دنيوي ايجاد ميشود، كنار زده و راحت‌تر با خداوند به مناجات مي‌پردازند. قلب شكسته آنان، بزرگترين سرمايه جانبازيشان به شمار ميآيد.

جانباز با اين سرمايه عظيم معنوي، زمينه استجابت دعا و نزول امدادهاي غيبي را براي خود و ملت ايران فراهم ميآورد. او با سخنان برخاسته از اعتقاد و معنويت خويش، موجب هدايت و ارشاد افراد جامعه شده، از انحرافات و فساد آنها جلوگيري ميكند و مانع بزرگي براي هجوم بيگانگان به سرزمين اسلامي محسوب مي‌شود.

جانبازِ نمونه صدر اسلام

تاريخ اسلام، سرشار از سرگذشت دلاور مرداني است كه سراسر زندگي‌شان، نشان از ايثارگري و جانبازي دارد. يكي از اين مردان بزرگ، «زيد» است كه سال‌ها قبل از آن كه نشاني از جانبازي در پيكر خود داشته باشد، خبر آن را از پيامبر صلي الله عليه و آله شنيد. پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله روزي در حق او فرمود: «زيد مردي است از مردان امت من كه يكي از دست‌هايش را در راه خدا هديه خواهد كرد و آن دست بر او به سوي بهشت سبقت مي‌گيرد و زودتر از خودش وارد بهشت ميشود و سرانجام خود او نيز در بهشت به دستش ملحق خواهد شد».

زيد در جنگ جمل در كنار امير مؤمنان علي عليه‌السلام با سپاه دشمن به نبرد پرداخت و پس از آن كه جراحات بسيار زيادي برداشته بود، با نشان پرافتخار جانبازي به معبود خويش پيوست. نویسنده :رضا حیدری