مجلس شهدا

مجلس شهدا

یک سایت دیگر با وردپرس فارسی

عبور زائران ایرانی از مرز میرجاوه

اندازه فونت :
۱۳۹۷/۰۷/۲۱

عبور بیش از ۵۰ هزار زائر پاکستانی از مرز میرجاوه

پیاده‌روی اربعین چند سالی است که در ایران شور و اشتیاق خاص و گسترده‌ای میان مردم ایجاد کرده و هر سال بر حجم زائران حسینی این پیاده‌روی عظیم افزوده می‌شود. با وجود اینکه بیشترین حجم زائران این پیاده‌روی را مردم ایران تشکیل می‌دهند، اما شور حسینی در میان مسلمانان سایر کشورها نیز در حال گسترش است و سال به سال بر جمع زائران مسلمان از کشورهای متعدد افزوده می‌شود.

زائران پاکستانی اما در میان عاشقان حسینی ماجرای متفاوتی دارند؛ چراکه شیعیان پاکستان با توجه به ناامنی‌های متعدد موجود در این کشور و مشقت‌های فراوان، کشور خود را به قصد سفر به عراق و زیارت امام حسین(ع) ترک می‌کنند و به قصد سفر به کربلا راهی ایران می‌شوند.

عبور زائران پاکستانی از سیستان و بلوچستان سبب تغییر حال و هوای استان در ایام نزدیک به اربعین می‌شود، اما امسال این حضور متفاوت‌تر از گذشته است؛ چراکه ستاد مردمی اربعین استان به همت تعدادی از جوانان دلداده اهل‌بیت(ع) با هدف خدمت‌رسانی به زائران پاکستانی که از سیستان و بلوچستان به عراق عزیمت می‌کنند، تشکیل و فعال شده است.

گفتنی است، ستاد اربعین به صورت کاملاً مردمی و خودجوش با هدف خدمت‌رسانی به شیعیانی که از مرز پاکستان جهت عزیمت به عراق و حضور در مراسم پیاده‌روی بزرگ اربعین وارد سیستان و بلوچستان می‌شوند، شکل گرفته است.

ستاد مردمی اربعین سیستان و بلوچستان از ۷ کمیته تشکیل شده که شامل فرهنگی، تبلیغات و روابط عمومی، پشتیبانی، شناسایی، آمار و ارزیابی، مشارکت‌های مردمی، مشارکت‌های دولتی و کمیته خدام و آموزش است.

بختیاری گفت: در نظر داریم در راستای خدمت‌رسانی به زائران خارجی که مدت کوتاهی در سیستان و بلوچستان اقامت دارند، از تمام ظرفیت‌های مردمی و دولتیِ امکان‌پذیر استفاده کنیم.

بنا بر این گزارش ستاد در ۴ محور اصلی فضاسازی شهری، امور زائرین ایرانی، امور زائرین پاکستانی و اعزام کاروان‌های خاص فعالیت خود را آغاز کرده است.

بختیاری گفت: در نظر داریم در راستای خدمت‌رسانی به زائران خارجی که مدت کوتاهی در سیستان و بلوچستان اقامت دارند، از تمام ظرفیت‌های مردمی و دولتیِ امکان‌پذیر استفاده کنیم.

دبیر ستاد مردمی اربعین سیستان و بلوچستان در گفتگو با خبرنگار ما عنوان کرد: ستاد در ۴ محور اصلی فضاسازی شهری، امور زائرین ایرانی، امور زائرین پاکستانی و اعزام کاروان‌های خاص فعالیت خود را آغاز کرده است.

وی گفت: ستاد مردمی اربعین استان در سه پایگاه اقدام به خدمت‌رسانی به زائرین پاکستانی می‌کند که پایگاه اول در مرز ایران و پاکستان، پایگاه دوم در زائرسرای “امام رضا(ع)” زاهدان و پایگاه سوم در محل پایانه مسافربری زاهدان واقع شده است.

اتاکنون حدود ۴۰ هزار زائر پاکستانی از مرز میرجاوه عبور کردند پیش بینی می شود حدود ۵۰ هزار زائر پاکستانی از مرز میرجاوه عبور خواهند کرد.

خبرنگار افتخاری سایت مجلس شهدا/ مریم نمازی فرد