مجلس شهدا

مجلس شهدا

یک سایت دیگر با وردپرس فارسی

نقش زنان در پویایی جنبش های اسلامی و ضد صهیونیستی

اندازه فونت :
۱۳۹۸/۰۱/۲۵


نقش زنان در پویایی جنبش‌های اسلامی و ضد صهیونیستی

یادداشت/ فاطمه محمدی: اتحاد و همبستگی در حرکت‌های آزادیخواهانه‌ی اسلامی همچون پرنده‌ای است که یک بال آن مردان و بال دیگر آن زنان هستند. با نگاهی به تاریخ و سیر تحولات جهان اسلام و ملت‌های مبارز و آزادیخواه، در می‌یابیم که اهمیت نقش زنان در پیشبرد اهداف جبهه مقاومت بسیار حیاتی و چشمگیر است، از زنان مقاوم دفاع مقدس گرفته تا زنان آزاده لبنان و فلسطین که تکیه‌گاهی محکم برای مردان مجاهد حزب‌الله و جنبش‌های آزادیخواهانه بوده و هستند. خالی از لطف نیست که در این نوشتار یادی کنیم از شیرزنان انقلاب اسلامی ایران؛ مادران و همسران هزاران آلاله شهید که دامن پرمهرشان مأوای جوانمردان و پاک‌سرشتان شد تا حماسه‌ای بی‌نظیر در جهان به وقوع بپیوندد.

اما اثرگذاری بانوان در پویایی جنبش‌های اسلامی چه در بطن این جنبش‌ها و چه به صورت غیرمستقیم، موضوعی است که شاید کمتر بدان پرداخته شده است. فعالیت تشکل‌های اجتماعی، فرهنگی و دینی زنان در جنبش‌های اسلامی به‌ویژه حزب‌الله یکی از مهم‌ترین ارکان پیروزی در برابر زورگویان و به ویژه رژیم غاصب بوده است و عضویت زنان در این جنبش‌ها علاوه بر تسهیل امور تشکیلاتی و حزبی، در ارتقاء جایگاه اجتماعی و برافروختن خشم دشمن بسیار اثرگذار بوده است.

کم نیستند زنانی که برای آزادی فلسطین و لبنان به اسارت درآمدند و سخت‌ترین شکنجه‌های روحی و جسمی از سوی اشغالگران صهیونیسم غاصب متحمل شدند اما ذره‌ای از آرمان خود دست برنداشتند و صبر و استقامت آنان الگوی مبارزه برای مردان مجاهد شد.

از این زنان مبارز و آزاده می‌توان از “خدیجه حرز” عضو خط حزب‌الله لبنان، “عفاف حکیم”مشاور دبیرکل حزب‌الله لبنان،”شادیه ابوغزاله” نخستین زن شهید فلسطینی و “فرنگیس حیدرپور” شیرزن کُرد یاد کرد که البته شمار زنان مبارز در اقصا نقاط عالم خارج از وصف و شمارش است. اما مسلّماً حضور هرچه بیشتر زنان در جنبش‌های اسلامی و حرکت‌های ضد استکباری سبب تقویت این جنبش‌ها می‌شود. راه‌اندازی کمیته‌های فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و… با محوریت زنان در جنبش‌های آزادیخواهانه و عدالت‌طلبانه در تعالی جامعه اسلامی و آگاهی بخشی به زنان دیگر ملت‌ها بسیار اثرگذار است. البته می‌توان به این قضیه نیز اشاره کرد که میدان دادن به زنان در امور سیاسی، نظامی، اجتماعی و… و حضور در عرصه اجتماع به ویژه با رعایت عفاف، حجاب و غرور، جذابیتی خاص برای زنان دارد.

در خیزش‌های اسلامی، اگر نگوییم طلایه‌دار اما زنان از وزنه‌های سنگین تغییر به شمار می‌آیند. همراهی حضرت خدیجه سلام‌الله علیها با پیامبر مکرم اسلام صلی‌الله علیه و آله و سلّم را شاید بتوان نقطه آغاز تحرک زنان در حرکت‌های اسلامی دانست. اما پویایی مکتب اسلام و آرمان تشیّع توسط حضرت زینب سلام‌الله علیها رقم خورد و نطق آتشین این بانوی بزرگ اسلام، جریانی ظلم‌ستیز به وجود آورد که تا همیشه تاریخ بر تارک اسلام خواهد درخشید.

 به راستی اگر نبودند مادران و همسران مسلمان شجاع، مبارز، عفیف، انقلابی و حزب‌اللهی؛ امروز نه از شهید حججی‌ها و باکری‌ها و همت‌ها خبری بود و نه از عماد مغنیه‌ها و قاسم سلیمانی و مدافعان حرم.

در روزهایی که تکفیری‌های داعش در منطقه جولان می‌دادند، یک پیامک پُرمعنا و باشکوه، گوشه‌ای از عظمت مادران مقاومت را به نمایش گذاشت. پیامکی که در هنگامه‌ی عملیات ارتش و نیروهای مردمی عراق برای آزادسازی شهر رمادی از اشغال تکفیری‌ها، میان یک مدافع حرم عراقی با مادرش با این مضمون صورت گرفت:”مادر؛ ما در رمادی محاصره شدیم و مهماتمون هم تموم شده. اگه بعد از یک ساعت تماس نگرفتم، منو حلال کن و مواظب سجاد و زینبم باش” و مادر در جواب پسرش نوشته است: “خدا به همراهت مادر. اونها رو روی چشمام می‌ذارم. تو نگران نباش. شهادت گوارای وجودت”.